• אלירן מאור-טריפמן

חמישה טיפים *נוספים* למצגת המושלמת שלך

אחד הדברים שאני אוהב בבלוג הזה, הוא שהוא נותן לי את הפלטפורמה לשתף אתכן (ואתכם) בנסיון שצברתי בעולם ההדרכה. הפוסט הקודם שעסק בטיפים למצגת המושלמת היכה הדים ועד עכשיו הוא מככב בתור הפוסט הכי נצפה שלי בבלוג (מי ישמע, רק עשרה פוסטים, כן? אבל עדיין, תנו להתלהב). אז כמו שאומרים - "לאור ההצלחה" (מירי פסקל, פרסומת לברנפלקס פינוקים) החלטתי להמשיך ולשתף אתכן בחמישה טיפים נוספים למצגת המושלמת שלך.


בואו נפתח את המצגת הקרובה שלנו ונראה איך אפשר להפוך אותה לקצת יותר "וואו" ביחד ;)


1. תגידו ביי ביי לבולטים

בולטים הם דרך נפלאה להעביר מסרים על המסך. הם מאפשרים לנו לתמצת את הטקסט, להעביר אותו באופן קריא, ואולי אפילו להוסיף הנפשות הדרגתיות שיעזרו לנו לחשוף לאט לאט את התוכן על המסך. אה-מה-מה, סלייד אחרי סלייד אני רואה שמפתחי הדרכה בוחרים לשים בולטים. ואז שוב בולטים, ושוב. בשלב מסוים - העין כבר מתרגלת, מתעייפת. אחרי שנים של בולטים, סלייד כזה לא יהיה אפקטיבי.

קחו למשל את הסלייד הבא:סלייד פשוט, לכאורה, שמראה את היתרונות של המוצר (הפיקטיבי לחלוטין) בצורה תמציתית וראויה לסלייד עסקי.

אבל כדי לאתגר את עצמנו, ולרענן קצת את הויז'ואל עבור הלומדים שלנו, שווה לנסות לצאת טיפה מהמסגרת ולנסות "לשבור" את הדוגמה הרגילה. אם נסתכל על כל בולט בנפרד, נבין שהוא פוטנציאל להמחשה אחרת. כל בולט הרי מעביר רעיון מסוים, כזה שאנחנו יכולים לדבר עליו שעות תוך כדי ההדרכה. אז למה לא לקחת את הרעיון הזה ולהעביר אותו להמחשה ויזואלית שתחליף את הבולט? תוסיפו לזה סידור מחדש של המשפטים (מה שלא היה מתאפשר בבולטים), ואתם יכולים לקבל סלייד כזה:אותו טקסט בדיוק, בניצול נכון יותר של השטח בסלייד ורמת "וואו" גבוהה הרבה יותר.

(האייקונים, אגב, נקלחו מאתר FlatIcon החינמי)


2. הגיע הזמן להפסיק להשתמש ב- Smart Art

אני יודע, אני יודע. Smart Art נמצא בפאוורפוינט כנראה יותר זמן משאני מתהלך על פני כדור הארץ. איך אני יכול לבוא ולשחוט את הפרה הקדושה הזו שנקראת Smart Art?

אז זהו. שאני יכול. וגם אתן.

זה נכון ש-Smart Art נמצא בפאוורפוינט מלא זמן, אבל זו בדיוק הבעיה שלו - הוא נראה מיושן להחריד. הגרפיקה שלו אמנם השתפרה מעט עם השנים (מעט מעט), אבל עדיין לא מספיק כדי למשוך את העין.

לדוגמא, לכולנו יצא לפתח סלייד שמדבר על שלבים של תהליך מסוים. קודם עושים את א', אח"כ את ב', אחריו מגיע ג' וכן הלאה. דרך ההצגה בסמארטארט (אין לי כח כבר לכתוב את זה באנגלית, מספיק יש לי צמרמורת מהדבר הזה כל פעם שאני רואה אותו) תיראה פחות או יותר כך:


(השתמשתי כאן בטקסט "דמה" (לורם איפוסום הקדוש) כדי להעביר את הרעיון, אבל כמובן שהתוכן יכול להיות כל דבר אפשרי)

בדיוק כמו בבולטים - אנחנו רוצים לייצר "וואו" בסלייד. אנחנו רוצים שהלומד שלנו יתרגש בכל פעם שהוא רואה סלייד, על מנת שהרעיון שאנחנו רוצים להטמיע - יועבר בצורה אפקטיבית יותר. בדיוק בשביל זה, אנחנו צריכים לחשוב על כל הדרכים הכי יצירתיות להראות את הרעיון שלנו ולא ליפול לדברים שנוחים לנו, או קצרים לייצר, רק כדי להפיק תוצר זריז.

את אותו הרעיון בסלייד הזה, אפשר להקפיץ ע"י שימוש באינפוגרפיקה פשוטה, כמו כאן:


רואים את השינוי?

אינפוגרפיקה פשוטה, שאתם יכולים ליצור בעצמכם או להוריד מאתרים חינמיים (צילום המסך כאן נלקח מתוך האתר המהמם שנקרא FreePik, ממליץ מאוד שתוסיפו אותו למועדפים שלכן), יכולה להקפיץ את הויזואליות של הסלייד באלפי מונים. אינפוגרפיקים כאלו, במיוחד אלו שאתם יוצרים בעצמכם, מאפשרים לכם חופש פעולה רחב יותר, התאמה נכונה יותר לצבעים של הארגון, לשפה הארגונית, ובעיקר - לתוכן שאתם רוצים להעביר. אתם לא צריכים להיות מוגבלים מהטמפלטים הקבועים (והמשעממיםםםם) של סמארטארט, אלא לייצר כזה בעצמכם.


3. קצת הומור לא הרג אף אחד. או אחת.

אחרי שדיברנו על הויזואליות, בואו נדבר על התוכן.

בין אם אתם מכינים מצגת לעובדים חדשים, או אם יוצא לכם להכין מצגת להנהלה הבכירה, ברור לכם שתשתמו בשפה גבוהה, עסקית ואיכותית כשאתם כותבים את התוכן שלכם, נכון? זה מעולה, ותמשיכו כך!

אבל אם אתם קוראים את הפוסט הזה, אתם בוודאי רוצים לדעת איך להפוך את המצגת שלכם למושלמת, ומצגת מושלמת היא מצגת זכירה. מצגת זכירה, היא מצגת שהלומד ידע לקחת את כ הרעיונות בה וליישם אותם בשטח לאחר מכן. את זה נוכל להשיג את נעורר את הקשב שלו במקומות הנכונים ונציג לו אפשרויות שיאמנו את הסינפסות במוח. אנחנו נזכור בדיחה טובה או משפט שגרם לנו לחייך הרבה יותר מססמאות שמנסים להוריד לנו מלמעלה. תמיד.

בנוסף לויזואליות, גם לתוכן עצמו יש השפעה. הוספת פאנץ' מיוחד (בחוכמה! לא סתם לזרוק בדיחות קרש!) יכול לקחת את הסלייד שלכם למקום המאושר במוח, שמשחרר דופאמין ועוזר ללומד שלכם לזכור את התוכן טוב יותר.

אז איך עושים את זה, ויותר מזה - איך עושים את זה נכון?

הטיפ הכי טוב שאני יכול לתת להן הוא: השתמשו בבדיחות שרלוונטיות לקהל שלכן, כלומר להוסיף memeים לקהל מבוגר לא כל כך מתאים בדיוק כמו שבדיחות מסרטי בורקס לא כל כך יעבדו על דור המילניאלז שיש לכן בהדרכה.

ההומור מגביר את הקשר שיש לכם עם הלומדים שלכם. הם אינם יכולים לראות אתכם, אלא רואים סלייד במקרן ולכן ה"אנושיות" שלכם יכולה להיות מועברת דרך טוויסטים קטנים שתוסיפו לתוכן הכתוב.


4. תמונות מסוג Png נראות כל כך טוב מ-Jpeg

ואני אסביר - כשאנחנו מורידים מהאינטרנט תמונה, ברוב המקרים התמונה תרד בפורמט Jpeg. זה פורמט ששומר על האיכות של התמונה ולכן זה הפורמט הדיפולטיבי של ההורדה. אנחנו כמעט ולא נשים לב לפורמט של התמונה כי רוב התמונות שלנו לא דורשות עריכה מסוג כזה או אחר.

הבעיה מתעוררת כשאנחנו רוצים להשתמש בתמונות בהן לרקע יש חשיבות. אם אנחנו רוצים להוריד אייקון או תמונה בה אין מסגרת ברורה לאובייקטים בתמונה, Jpeg יציג לנו את התמונה עם מסגרת לבנה מסביב לתמונה,

לדוגמא, האייקון הזה:


הקאפקייק הקטן והחמוד הזה נראה בלתי מזיק, נכון? סה"כ קאפקייק שוקולד עם זיגוג וניל ודובדבן מעל שבא לי לטרוף בלי קשר למשטר דיאטה שאני נמצא בו.

אבל כמו קאפקייק אמיתי - החולשה שלו הוא שהוא מכיל פחמימה! אהה.. כלומר.. מסגרת לבנה!

האייקון הזה נמצא בפורמט Jpeg, כלומר פורמט שלוקח את התמונה כמו שהיא, וממלא את הגבולות שלה בצבע נייטרלי (לבן) באופן קבוע. על רקע לבן אנחנו לא נשים לב כמעט לרקע הזה, אבל מספיק שהצבעים של הארגון שלנו הם כל צבע אחר חוץ מלבן, והמסגרת הזו מאוד תפריע בעין.

מה הפתרון? להוריד (או לשמור) את התמונה בפורמט Png

פורמט png הוא פורמט שלוקח את התמונה As-is, כלומר גבולות התמונה יקבעו בהתאם לגבולות האובייקט שנמצא בתוכה, והרקע לא יצבע בצבעים אחרים.

אותו אייקון של קאפקייק חמוד, בפורמט png יראה ככה:


פורמט כזה, ללא רקע, יאפשר לנו לשים את התמונה בכל מקום שאנחנו רוצים על גבי הסלייד, ולא להיות מוגבלים לאיזור מסוים. נוכל אפילו לשים את התמונה ממש קרוב לטקסט, או להתאים את גבולות הטקסט בהתאם לגבולות של התמונה (למשל בתמונות גדולות יותר עם קו אלכסוני, נוכל לסדר את השורות כך שכל שורה "תכנס" מעט פנימה יותר בהתאם לגבולות התמונה) וכך ליצור ויזואליות "זורמת" ונעימה יותר בעין.


5. ייצוא חכם מה-PPT

אחרי שהפקנו את המצגת והיא נראית מהממת, מהפנטלת, מאלחשת ומטריפה, העברנו אותה ללומדים שלנו והאפקטיביות שלה הייתה בשמיים. קיבלנו מכתבי תודה שמילאו לנו את הקיר ונתנו לנו בונוס שמן בסוף החודש. איזה כיף זה נכון?

ואז פתאום אחד המנהלות שולחת אלינו מייל ומבקשת שנשלח אליה את המצגת כדי שיהיה לה את עיקרי הדברים. אנחנו יכולים לשלוח את המצגת כמו שהיא, אבל אז כל ה"סודות" שלנו (שזה אומר, כל מה שכתבנו ב-Notes) יתגלה! ואנחנו, כקוסמים שמחוללים קסמים במצגות, מנפישים ומעיפים אובייקטים מהסלייד בהנפת העכבר, לא מעוניינים לשתף אחרים בסודות שלנו. מה אנחנו עושים?

ובכן הפתרון כאן הוא מאוד פשוט, ה-PPT מאפשר לנו לייצא את הלומדה במגוון פורמטים שחלקם שימושיים מאוד לרעיון הזה. הנה שלושה מהם:

אפשרות ראשונה היא Power Point Show - יאפשר לכן לייצא את הלומדה כמצגת "סגורה" אותה תוכלו לשלוח ללומדים שלכן, היא תפתח בדיוק כמו הצגת השקופיות, רק בלי האפשרות לערוך

אפשרות שניה היא PDF - סגירה מוחלטת של הלומדה בפורמט המושלם אותו ניתן להעביר בכל מייל

והאפשרות האחרונה היא Jpeg - שומרים את הטוב ביותר לסוף, נכון? ניתן לייצא את הלומדה כסדרה של תמונות הנשמרות בתוך תיקייה ייחודית. כל סלייד ישמר בתור תמונה נפרדת, ואז תוכלו לערוך את התמונות האלו כראות עיניכם.

איך עושים זאת? פשוט לחצו על כפתור F12 במצגת, או "קובץ" > "שמירה בשם" ואז בחרו בפורמט הרצוי בתפריט הגלילה הנפתח הנמצא מתחת לשם המצגת.
**


מכירות טיפים נוספים?

אשמח שתשתפו אותי בתגובות! :)

נתראה בפוסט הבא,

אלירן.

נעים להכיר!

שמי אלירן מאור-טריפמן, ואני מנהל ומפתח הדרכה כבר למעלה מ-8 שנים.

לאורך השנים פיתחתי מאות תוצרי הדרכה מתוקשבים וקלאסיים למגוון ארגונים גלובליים וישראליים - מצגות, לומדות, סרטונים, אינפוגרפיקות, וובינרים, קורסים ועוד. בכל תוצר ניסיתי להביא משהו אחר, ייחודי, אפקטיבי ופרקטי לארגון כדי להפוך את התוצר ל"וואו" הנדרש, וזה האתגר שאני כל כך נהנה לפצח בכל פעם שאני מתחיל פרויקט הדרכה חדש.

לאחרונה יצאתי לדרך עצמאית והבלוג הוא הדרך שלי לחלוק איתכם את הידע שצברתי לאורך השנים, וגם לחקור ולסקור כיוונים חדשים בעולם פיתוח ההדרכה. 

קריאה מהנה!

LTS_MG_3101_1884lowsq.jpg
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn Social Icon