• אלירן מאור-טריפמן

סקירה של סקרים, רבותיי, סקרים!

בשנים האחרונות אנחנו עומדים בפני אתגר מעניין - אנחנו רוצים להפוך את מרחב הלמידה הפיזי שלנו למרחב למידה וירטואלי, אינטראקטיבי ודיגיטלי, בו הלומדים שלנו יוכלו לקבל את חווית הערך המוסף שאנו כל כך מייחלים לה. בו בזמן, אנחנו נתקלים במעצור בדמות משאבים מוגבלים - אין לנו מספיק מחשבים בכיתת ההדרכה, ההרשאות במחשבים בכיתת ההדרכה לא עוברות את האישורים הנדרשים מאבטחת מידע או IT, מדריכים לא מוכשרים לכך ועוד ועוד.


למי שכבר הספיק להכיר אותי - אתם יודעים שאני אוהב למידה דיגיטלית במובייל. המכשיר הקטן הזה טומן בחובו אפשרויות רבות למינוף יכולות הלמידה של הלומדה שלנו. בפוסט קודם בבלוג, סיפרתי לכם אפילו על הטעויות הנפוצות בפיתוח למידה למובייל, וכללתי בפוסט גם טיפים שלמדתי בדרך, שיעזרו לכם להמנע מהטעויות האלו.

אז למה אני רוצה להתמקד במובייל בכל זאת? מאוד פשוט - היום כולם נכנסים לכיתת ההדרכה שלנו עם הטלפון שלהם, נכון? ולכן אנחנו לא צריכים להשקיע במשאבים יקרים ותוכנות כבדות - אנחנו יכולים להשתמש בטלפון האישי של הלומדים שלנו כדי לשדרג את חווית הלמידה שלהם, תוך כדי השיעור!


בפוסט הזה אסקור את האפליקציות שיעזרו לכם להכניס את הדיגיטל לשיעור בקלות ובפשטות, כדי שתוכלו לתת ללומדים שלכם חווית למידה טובה יותר. אין יתרון מובהק לאפליקציה אחת על פני אחרת, אני מציע לכם לעבור על הרשימה כולה ולבחור את האפליקציה שתהיה הכי טובה לכם בשיעור הספציפי שאתם בונים.


מכירים אפליקציות מעניינות נוספות? גללו מטה וכתבו לי בתגובות! :)


Kahoot

קאהוט הוא כלי אונלייני המאפשר לכם לבנות שאלונים אינטראקטיבים ולשלוח אותם ישירות למכשיר של הלומד שלכם. הוא מתאפיין בויזואליות חמודה למדי, ומאפשר לכם לבנות מבחן דיי בקלות.


למדריך: כנסו לאתר Getkahoot.com והירשמו (בחינם). לאחר מכן תגיעו ללוח הבקרה (ה-Dashboard), שיאפשר לכם לבחור האם אתם רוצים ליצור שאלון (quiz), דיון (Discussion) או סקר (Survey), ופחות או יותר משם הבנייה היא מאוד אינטואיטיבית. אתם מוסיפים שאלות ותשובות לבחירתכם, מסמנים את התשובה הנכונה, שומרים, וממשיכים. לכל שאלה אפשר להוסיף תמונה או סרטון מלווה, ולבחור את הזמן הקצוב עבור השאלה.

אחרי שתשמרו את המבחן שבניתם, תוכלו לראות אותו במאגר שלכם. לחיצה על Launch תוכל להפעיל אותו כך שיהיה זמין ל"שחרור" ללומדים שלכם. אחרי שתפעילו (Launch) את המבחן, תקבלו קוד גישה (Game Pin) ייחודי ל"חדר" שבניתם. חשוב לשמור את הקוד הזה כי דרכו הלומדים שלכם יתחברו ל"חדר" שלכם ויוכלו לראות את המבחן.

בסיום כל שאלה יוצג לכם פילוח של התשובות, וכמה לומדים ענו על כל תשובה, מה שיכול להוות פתח מושלם לדיון על התשובות. כמובן שלאחר המבחן ניתן לייצא דוח עם פירוט של התשובות עבור כל אחד מהלומדים.


ללומד: גישה לשאלון שבניתם יתאפשר ללומד דרך אתר: Kahoot.it או דרך האפליקציה של Kahoot שאותה ניתן להוריד ללא עלות מהחנות של Android או מהחנות של Apple.

בכניסה לאתר או לאפליקציה, הלומדה ידרש להכניס את ה-Game Pin שהמדריך מביא לו. הזדהות קצרה בכניסה - ואתם בתוך המבחן!

השאלות יוצגו אצל המדריך, אבל בטלפון של הלומד תוכלו ללחוץ על התשובה הנכונה, ואפילו לקבל חיווי על כמה מהר עניתם, שאני אישית מאוד אוהב. זה מוסיף לחווית הגיימיפיקיישן הנחמדה שקאהוט מציע, כי עמוק בפנים, כולנו תחרותיים במידה מסוימת, ואם נענה נכון ומהר, נקבל מספר גבוה יותר של נקודות.


כמה עולה: הגרסא החינמית מאפשרת לכם ליצור שאלונים שיכילו עד 200 משתתפים בו זמנית. גרסאות הפרימום יציאו לכם מגוון אפשרויות שונות מ-8 דולר לחודש, ועד 40 דולר לחודש, בתשלום לשנה מראש.בשורה התחתונה: אני משתמש בקאהוט כבר כמה שנים וזו אופציה מעולה לחידונים בכיתה. החסרון שלה הוא שהתמיכה בעברית קצת דלה (היישור לשמאל יכול לחרפן) והלומדים לא תמיד רואים את התשובות האפשריות בטלפון שלהם (אלא רק את הסימנים הצבעוניים), מה שיכול להוביל מעט לבלבול. אבל, ויש כאן אבל גדול, הכלי הזה מאפשר לכם לנהל חידון ל200 משתתפים בו זמנית ללא עלות, אז יש כאן תמורה דיי טובה.Socrative

הכלי השני לחידונים, שגם הוא מאוד-מאוד נפוץ בקהילת הלמידה שלנו. בדומה ל-Kahoot, יש לנו אפשרות ליצור כאן חידונים אינטראקטיביים בקלות יחסית, ולשגרר אותם ישר למכשיר הנייד או למחשב של הלומד שלנו. יש שתי נקודות שמייחדות את סוקראטיב: הראשונה, מגוון השאלות גדל. ניתן לבנות שאלות אמריקאיות (רב-ברירה), שאלות נכון-לא-נכון, או שאלות פתוחות. בנוסף, קיימת האופציה של Space Race - אופציה ויזואלית להצגת השאלות, תשובות נכונות מזכות את הלומד ב"הקפצת" החללית שלו גבוה יותר לחלל. המטרה, כמובן, היא להגיע כמה שיותר רחוק, משמע לצבור כמה שיותר נקודות.


למדריך: כנסו לאתר https://b.socrative.com/login/teacher/ והרשמו, בחינם, לאתר. ניתן גם להרשם ולבנות את המבחן ישירות מאפליקצית ה-Teacher שזמינה בחנות האפליקציות של Android ובחנות האפליקציות של Apple.

לאחר הכניסה אתם תראו בחלק העליון של האתר את שם החדר שלכם. זה מאוד חשוב לשים לב לזה כי זהו השם שאתם נותנים ללומדים כשהם יכנסו לעשות את המבחן. יצירת השאלות מאוד פשוטה, ודומה ל-Kahoot. לחצו על Quiz, הוסיפו שאלות, ושמרו את המבחן.

מה שאני אוהב ב-Socrative זה את אפשריוות השליטה שהוא נותן לכם, כמדריכים. לכל מבחן יש את האפשרות להתנהל ב-Instant feedback, בו הלומד רואה מיד אם הוא צדק או טעה בשאלה, Open navigation, בו הלומד יכול לנווט בחופשיות בין השאלות, קדימה ואחורה, גם אם הוא כנה וגם אם לא, והאפשרות האחרונה - Teacher paced מאפשר לכם להגדיר מתי כל הלומדים יראו, בבת אחת, את השאלה הבאה. האפשרות האחרונה מעולה מכיוון שהיא מאפשרת לכם לנהל את השאלון שאתם נותנים בכיתה ולשלוט על תזמון הופעת השאלות.

לאחר המבחן תוכלו לקבל פילוח של הלומדים עם התשובות שניתנו לכל אחת משאלות בצורה ויזואלית, או להוריד את התשובות בקובץ אקסל לבחירתכם.


ללומד: כנסו לאתר https://b.socrative.com/login/student/ כמובן שגם כאן קיימת אפליקציה ללומד שקיימת בחנות של Android ובחנות של Apple. השימוש באפליקציה מאוד נוח ברגע שהמחשב של הלומדים חסום לגישה לאתרים חיצוניים, מה שקורה בהרבה כיתות לימוד ארגוניות.

והכניסו את קוד החדר שהמדריך יתן לכם. השאלון יוצג להם מיד, ובהתאם לאפשרות המבחן שהמדריך בחר, יהיה ניתן להתקדם בשאלון.


כמה עולה: הגרסה החינמית מאפשרת לכם לנהל שאלון עם עד 50 משתתפים במקביל ב"כיתה" אחת, בעוד שאפשרויות הפרימיום פותחות צוהר לעד 150 משתתפים בעד 10 כיתות שונות בו זמנית.

בשורה התחתונה: עצם העובדה שהכלי מאוד נפוץ מדברת בעד עצמה. הבנייה של השאלונים מאוד מהירה ואינטואיטיבית, וניתן לבנות את השאלונים גם דרך אפליקצית ה-Socrative Teacher. יותר מפעם בניתי שאלון באוטובוס בדרך לעבודה, שהעברתי אותו ללומדים ממש כמה דקות אחר כך בשיעור, אז בהחלט המלצה חמה הולכת לסוקראטיב.


Mentimeter

מנטימטר הוא כלי המאפשר ליצור שאלונים וחידונים, בדרך כלל לקהל רחב. הוא כלי מעולה לשימוש בהרצאות רחבות ו/או בהדרכות שנעשות באולמות גדולים.


למדריך: אחרי לוגין קצר לאתר mentimeter.com תוכלו ליצור את החידון הראשון שלכם, שכאן נקרא Presentation. האפשרויות כאן מאוד רחבות ליצירת שאלות: ניתן ליצור את ה"קלאסיקות" של השאלות - רב ברירה, שאלות פתוחות, עם ניקוד וכו'. אבל השוס האמיתי כאן הוא דווקא באפשריות הנוספות - ענן מילים (Word cloud), בחירה על סקאלה (Scales) ובחירת תמונה. כל שאלה ניתנת לעיצוב לבחירתכם ב"סלייד", ולכן השאלון נקרא Presentation.

לכל אורך בניית המבחן, אפשר לראות את הקוד בחלק העליון של הסלייד, אותו ניתן ללומדים שלנו כשנפיץ אליהם את השאלון.


ללומד: הלומד שלכם נכנס לאתר www.menti.com מכניס את הקוד וישר נכנס לשאלון. הויזואליות כאן חמודה להפליא. בעת ההמתנה אתם תראו לבבות שיקפצו עם כל לומד נוסף שיתחבר. מעבר לזה, יהיה לכם זמן קצוב לראות את השאלה, ולאחר מכן התשובות יתעדכנו מול עיניכם בזמן אמת. אני מזכיר שזהו כלי מעולה לקהל גדול, ולכן היכולת שלנו לשמור על הריכוז שלהם איתנו טמונה בדיוק בדברים הקטנים האלו.

בנוסף, אופצית ה-Word Cloud, שגם מתעדכנת בזמן אמת עם התשובות של הלומדים, מציגה ענן אינטראקטיבי, בו כל מילה גדלה בזמן אמת, בהתאם לכמות האנשים שמכניסים את המילה הזו. שווה לראות את זה בלייב.


כמה עולה: הגרסה החינמית של מנטימטר מציעה לכם לבנות מבחן מצומצם מאוד, 2 שאלות בסה"כ, אבל לא מגבילה אתכם לכמות המשתתפים. בגרסת הפרימיום תוכלו לקבל מספר בלתי מוגבל של שאלות עבור המבחנים שאתם בונים, אם תסכימו להפרד מכמה דולרים בחודש.

בשורה התחתונה: כלי קטן שמושלם לקהל גדול. אין למנטימטר אפליקציה בחנות שניתן להוריד, אבל האתר הוובי שלהם רספונסיבי לחלוטין אז החוויה דיי דומה.


Poll Everywhere

האפליקציה הזו ממש מתמקדת בחווית הגיימיפיקיישן (משחוק) שהיא יכולה לתת לעובדים שלכם. בבסיסה, היא מציעה סקרים שניתן לערוך מכל מקום, ולשלוח לכל מכשיר, בין אם לקבוצה קטנה או גדולה. היתרון שלה ביחס לאחרים שהוצגו עד כה, היא שאפשר לכתוב שאלות ולשלוח אותם ללומדים בזמן אמת, וכך אפשר גם להציג שאלות שהמדריך או המרצה חושבים עליהם תוך כדי האינטראקציה עם הקהל.


למדריך: הכנסו לאתר החברה, ולאחר הרשמה קצרה, תוכלו להתחיל ליצור את השאלות שלכם. הוספת השאלות מתבצעת בצורה מאוד פשוטה, ע"י לחיצה על כפתור ה-Create, ובחירת סוג השאלה. גם כאן יש אפשרות לשאלת רב-ברירה רגילה, word cloud, שאלה פתוחה ועוד.

עוד שוס מגניב של האפליקציה הזו, היא הצגת התשובות בזמן אמת ללומדים, קצת בדומה למנטימטר, רק שכאן, אפשר גם לערוך את הצורה הויזואלית שבה הגרף יראה. כך ניתן להתאים את הצבעים (פחות או יותר) לקו העיצובי של הארגון שלכם.


ללומד: נכנסים לאתר www.pollev.com, מכניסים את הקוד שמקבלים מהמדריך, ועונים על השאלות! במידה ונבחרה בשבילכם אופציית התחרות, אתם תוכלו לראות את הניקוד שקיבלתם עבור כל שאלה, והמיקום שלכם ביחס לחבריכם


כמה עולה: חינמי ל25 משתתפים. מעל לכך תצטרכו לפתוח את הארנק ולשלם החל מ14 דולר לכל משתמש נוסף שיענה על הסקרים המגניבים שהכנתם. כמובן שיש גם מחיר נפרד לארגונים ולבתי ספר, שצריכים רישיון ייחודי

בשורה התחתונה: בשונה מהאפליקציות האחרות, הייחודיות של Poll Everywhere היא באפשרות להוציא ללומדים שלנו שאלות על המקום, כך שאם אנחנו רוצים לבדוק עירנות אצל הלומדים שלנו, או לסקרן אותם בשאלה שבדיוק עלתה לנו לראש - זה פתרון מעולה.Google Classroom

זוהי פלטפורמה מבית גוגל שמאפשרת למורים לשתף קבצים עם התלמידים. היא מאוד מיועדת לתחום החינוכי-פדגוגי, אבל ניתן למצוא לה שימוש גם בתחום הארגוני.


למדריך: ההרשמה היא חינמית עם חשבון הגוגל שלכם. אחרי שמפעילים את אופצית ה-Classroom באפליקציות שלכם, אתם תוכלו ליצור כיתה (Classroom) ולבחור את המאפיינים הבסיסיים שלה. לאחר מכן, תגיעו ללוח הבקרה (Dashboard) הראשי, ומשם תנהלו את הכיתה שיצרתם. בתפריט ההגדרות תוכלו למצוא את ה-Class Code, שיאפשר ללומדים שלכם להתחבר לכיתה הוירטואלית שיצרתם.

כדי ליצור שאלון, לחצו על כפתור ה" + (פלוס) המופיע בצידו התחתון של המסך ובחרו ב-Create Question. כאן תוכלו לבחור רק בין תשובה פתוחה לבין שאלת רב-ברירה.


ללומד: התחברו ל- Classroom.google.com והכניסו את קוד הכיתה שהמדריך נתן לכם. השאלות יוצגו לכם בכניסה ותוכלו לענות עליהן מיד. אם לומדים אחרים כבר ענו, תוכלו לראות את הפילוח של התשובות שיופיע מיד לאחר המענה.


כמה עולה: חינמי. בדומה לשאר האפליקציות של גוגל, כל האפשרויות פתוחות בפניכם.


בשורה התחתונה: אם אתם כבר משתמשים באופציית ה-Classroom של גוגל, אתם תבינו במהרה שאפשרויות ה-Questions שלהם מאוד נוחות. אם לא - ובכן, יש לכם מבחר אחר של אפליקציות שתוכלו לבחור מהן.


Quizlet

אתר ידידותי-למשתמש, שמאפשר לכם ליצור שאלונים המוצגים ללומד שלכם ככרטיסיות (Flashcards).


למדריך: ההרשמה קצרה, ומאפשרת לכם לבחור אם אתם רוצים להרשם לאתר בצורה הקלאסית, או להשתמש בחשבון גוגל או פייסבוק שלכם כדי לבצע הרשמה מהירה. לאחר מכן, תוכלו להתחיל ליצור את ה"כרטיסיות" (שאלות) שלכם, כשבצד ימין תוכלו לכתוב את השאלה, ובצד שמאל יוצג הפתרון. יש אפשרות של מענה מרובה, אבל ההכוונה שלכם תהיה מאוד לצד ה-Flashcards. תחשבו על זה ממש כעל כרטיסיות לימוד, שבצד אחד יש הגדרה ובצד השני, כשהופכים, יש פירוש של ההגדרה. יש אפשרויות "מתקדמות" של משחוק בהן אפשר "להתאים" הגדרה לפתרון שלה, שזה נחמד אבל לא יותר מזה.


ללומד: את הלינק לכניסה ישירות לכרטיסיות תקבלו מהמדריך. הממשק מאוד פשוט - לחיצה על ההגדרה תהפוך את הכרטיסיה ותראה לכם את הפירוש שלה. ההתקדמות תלויה בכם. בצד שמאל של המסך תראו את הכרטיסיות שעברתם וכמה כרטיסיות נותרו, שזה נחמד.


כמה עולה: ממה שראיתי כשנרשמתי לאתר ושיחקתי קצת עם האופציות, כל מה שמוצג הוא חינמי. יש אפשרות לקנות כרטיסיות מתקדמות שבנו בשבילכם, מעין טמפלטים מובנים שישדרגו לכם את הכרטיסיות, שעולים כמה דולרים בודדים, אבל הם לא חובה.


בשורה התחתונה: כלי חמוד מאוד. חווית הגיימיפיקיישן שלו (אם משתמשים באופצית ה-Gravity או ה-Match) מחפה על העובדה שחסרות לו כמה אופציות מגניבות יותר (כמו איסוף נתונים או סוגים נוספים של שאלות), אבל בכללי - כלי חמוד לשבירת שגרה.


Nearpod

פלטפורמה נוספת שבאה מהעולם החינוכי/פדגוגי, שמאפשרת לכם ליצור שיעורים אינטראקטיביים וחכמים בקלות. את השיעורים ניתן להעביר בקלות לכל פלטפורמה - מחשבים, ניידים וטאבלטים.


למדריך: הפלטפורמה מציעה לכם להעלות את השיעור הקיים שלכם, בין אם במצגת, PDF, Google Slides ועוד, ולהוסיף, בנקודות מסוימות שתבחרו במהלך השיעור, מבחן, שאלה פתוחה, Draw it (מענה בעזרת ציור) ועוד. Nearpod יודע לקרוא את הקובץ שהעלתם, ולחלק אותו לסליידים המוצגים לכם על המסך, כך שאתם יכולים לדעת בדיוק באיזו נקודה תוכלו להוסיף את השאלה שאתם רוצים.

ברגע שתהפכו את השיעור ל-Live תוכלו לשדר אותו ללומדים שלכם בזמן אמת, או לבחור באפשרות ה-Student paced lessons, ולאפשר ללומדים שלכם ללמוד אופליין, בזמן ובקצב שלהם.


ללומד: נכנסים לאתר App.nearpod.com, לוחצים על Join ומכניסים את הקוד שהמדריך מביא לכם. ההתקדמות תלויה באופן בו המדריך הגדיר את השיעור - בין אם בשליטה של המדריך (Live lesson) או התקדמות חופשית (Student paced).


כמה עולה: האפשרות החינמית מאפשרת לכם לנהל כיתה אחת בת 40 תלמידים במקסימום. זוהי אפשרות בסיסית אבל בתכלס, היא יכולה להספיק לרוב המוחלט של ההדרכות שאנחנו יכולים לחשוב עליהן. מעבר לזה, המחיר יכול להגיע לכמה מאות דולרים לשנה, תלוי בנפח של ההדרכות שאתם רוצים להעביר


בשורה התחתונה: הייחודיות כאן היא שממש אפשר להעלות את השיעור כיחידה אחת, ולבחור בתוך השיעור נקודות מסוימות בהן תוצג השאלה. זה מאפשר לכם לייצר אינטראקטיביות בתוך מצגת שהכנתם, בלי להסתבך יותר מדי, עם תפעול נוח ואינטואיטיבי, וגם האפשרות בתשלום מאפשרת העלאת הדוחות ל-LMS, שיכול להיות מאוד נוח לחלקינו.


Padlet

אפליקציה שמאפשרת לכם לייצר "לוחות חכמים" אותם ניתן לשתף עם הלומדים שלכם, או עם קולגות בארגון. לכל לוח חכם כזה יש את ההגדרות והאפשרויות שלו, ובכללי אני מציע לכם לחקור את הכלי המדהים הזה ולראות איפה אפשר לשלב אותו בארגון שלכם - בשיעור, כלי שאילת שאלות, לסיעור מוחות ועוד.


למדריך: כנסו לאתר padlet.com והרשמו בחינם. לאחר מכן תוכלו לבחור את סוג הלוח שאתם רוצים ליצור. עבור סקרים, זה לא ממש משנה הרבה במה אתם בוחרים בהתחלה. כדי להוסיף שאלה, פשוט לחצו על מקום ריק בלוח, וכתבו את השאלה שלכם. בהגדרות ניתן לשחק עם האפשרויות הויזואליות של הלוח, וגם להגדיר האם עבור מה שאתם כותבים יהיה אפשר להגיב, לעשתו לייק, לדרג ועוד


ללומד: הכניסה ללוח שיצרו עבורכם תהיה דרך לינק ספציפי. אין צורך בהרשמה מוקדמת, אפשר להכנס כאורחים לשיעור ולהגיב כרצונכם. בהתאם להגדרות הלוח שהוגדרו ע"י המדריך, ייתכן ותהיה לכם גם את האפשרות להוסיף שאלות בעצמכם ללוח ע"י לחיצה כפולה על מקום ריק, מה שיכול להוסיף עוד לדינמיקה בלוח ולהפוך אותו לכלי שיתופי מעולה.


כמה עולה: חינמי ל-3 לוחות חכמים שניתן ליצור. בתשלום סמלי של 8.25$ לחודש, תוכלו להגיע למספר בלתי מוגבל של לוחות. יתכן שהמחיר הנמוך הזה יהיה שווה עבורכם, ויתכן שגם 3 לוחות יספיקו. שיקול שלכם.


בשורה התחתונה: זהו כלי מדהים לשיתוף מסרים וחוויות ממספר רב של לומדים, אונליין או אפליין. אני מאוד ממליץ לחקור את האפשריות שהכלי הזה יכול לתת לכם, גם מעבר ליצירת שאלונים.**אז מה אתם חושבים על הסקירה הזו?

יש לכם כלים נוספים שאתם משתמשים בהם?

אשמח לשמוע אתכם בתגובות!


נתראה בפוסט הבא,

אלירן.

נעים להכיר!

שמי אלירן מאור-טריפמן, ואני מנהל ומפתח הדרכה כבר למעלה מ-8 שנים.

לאורך השנים פיתחתי מאות תוצרי הדרכה מתוקשבים וקלאסיים למגוון ארגונים גלובליים וישראליים - מצגות, לומדות, סרטונים, אינפוגרפיקות, וובינרים, קורסים ועוד. בכל תוצר ניסיתי להביא משהו אחר, ייחודי, אפקטיבי ופרקטי לארגון כדי להפוך את התוצר ל"וואו" הנדרש, וזה האתגר שאני כל כך נהנה לפצח בכל פעם שאני מתחיל פרויקט הדרכה חדש.

לאחרונה יצאתי לדרך עצמאית והבלוג הוא הדרך שלי לחלוק איתכם את הידע שצברתי לאורך השנים, וגם לחקור ולסקור כיוונים חדשים בעולם פיתוח ההדרכה. 

קריאה מהנה!

LTS_MG_3101_1884lowsq.jpg
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn Social Icon