• אלירן מאור-טריפמן

מיקרו-קופי מושלם להדרכה

כמומחי הדרכה, אנחנו יכולים לבלות זמן רב בנסיון לזקק ולתמצת רעיון או מודל לתוך משפט מוחץ, שימשוך תשומת לב ועדיין יעביר את המסר בצורה האפקטיבית ביותר. למעשה, מבלי לשים לב, אנחנו מתעסקים הרבה במיקרו-קופי, מונח הלקוח מתוך עולם המדיה הדיגיטלית, המשמש כמעטפת לכל ההנחיות לפני, תוך כדי ואחרי פעולה מסוימת שאנחנו רוצים להעביר ללומד שלנו, ומתייחסת למשמעות הקטנה של המילים אותן אנחנו בוחרים. אנחנו פוגשים את המיקרו-קופי בכל מצגת או לומדה שאנחנו מכינים ביומיום שלנו והגיע הזמן לשים את זה בפרונט.


מיקרו-קופי יכולה לבנות או להרוס חווית משתמש. בלי הנחיות פעולה ממוקדות, ללומד שלנו יהיה קשה להבין כיצד לחוות את תוצר ההדרכה עליו עמלנו לא מעט. עם הנחיות מבולגנות, הוא אפילו יכול לקבל חווית למידה שלילית, ואפקטיביות ההדרכה אותה אנחנו רוצים להשיג נעלמת כלא הייתה. לבחירה של המילים יש משמעות גדולה.

בואו נקח דוגמא פשוטה כדי להבין את הנושא - בלומדות רבות מופיע כפתור "התחל מחדש" בסוף המבחן, שהוא ברוב המקרים גם החלק האחרון של הלומדה כולה. אבל - למה הכפתור מתייחס? האם בלחיצה על הכפתור אנחנו נתחיל מחדש את המבחן, או שאנחנו נתחיל מחדש את כל הלומדה? בתוצרי למידה כמו לומדות, בהן זמן הביצוע הוא חשוב להעלאת האפקטיביות, אנחנו צריכים להיות מדויקים ולא 'לבזבז' את זמנם של הלומדים שלנו לחינם.


מיקרו-קופי יכול לתת ללומדים שלכם חוויה גדולה בכמה מילים פשוטות. בואו נראה כיצד שבעה צעדים קטנים יוכלו לשפר את יכולות המיקרו-קופי שלכם כבר היום:


1. תבהירו לעצמכם מה המסר שעובר

נכון, זה נשמע נדוש, אבל זהו למעשה השלב הראשון, ואחד החשובים ביותר, בתהליך. למרות שמדובר במשפט או שניים של הנעה לפעולה, או בהנחיות לקראת תחילת הלומדה, השקיעו עוד דקה בלקרוא את מה שכתבתם ולהבין - האם כלל הלומדים שלי יקבלו את אותו המסר אותו כתבתי עכשיו? בדיוק כמו הדוגמא מהפסקה הקודמת בה הלומדים צריכים לדעת באופן ברור לאן הם יעברו כשהם ילחצו על "התחל מחדש".


2. תחשבו על הלומדים שלכם

אחד הדברים הראשונים בעבודת הפיצוח, עוד לפני שאנחנו פותחים את הסטוריליין או מתחילים לכתוב סלייד בודד בפאוורפוינט, הוא לאפיין את הקהל שלנו. במקרים מסוימים אנחנו זונחים את האפיון הזה ורצים ישר לכתוב את התוכן. מיקרו-קופי טוב מנוסח באופן שיתאים ללומדים. למשל סלנג ארגוני יכול להיות מעולה כשאני כותב תוכן לעובדים קיימים, אבל יכול להיות אסון כשאני אכתוב באותו האופן לעובדים חדשים, שלא מכירים את המשמעות של הסלנג.


3. תהיו ישירים

המטרה שלכם היא להיות אינפורמטיבים ככל האפשר, בכמה שפחות מילים. אם הכתיבה שלכם מנוסחת היטב ומדויקת, הסיכוי שהלומדים שלכם יאבדו עניין נמוך יותר


4. השתמשו במספר נכון של מילים

בהמשך לעקרון הקודם, כתיבה מדויקת צריכה להיות גם קצרה. בכתיבה ארוכה מדי אנחנו מעייפים את הלומד שלנו, ו"מכריחים" אותו להבין את המסר, רק כי לא הצלחנו להעביר אותו בפשטות. לדוגמא - הנחיה לפעולה בשאלה במבחן יכולה להיות "בחר/י את התשובה הנכונה, ובסיום לחץ "שלח/י". האם אנחנו באמת צריכים את החלק השני של המשפט הזה, או שהלומד שלנו יבין לבד על איזה כפתור ללחוץ אחרי סימון התשובה הנכונה?


5. אל תאריכו בהסברים

כשאתם יודעים מה המטרה שלכם, אל תסטו ממנה. אל תתפתו להאריך בהסבר, רק כדי לוודא שהלומד שלכם בטוח יבין את המסר. תסמכו על הלומד שלכם. לפעמים כל המוסיף - גורע.


6. לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן

זה כבר ידוע שחלק נכבד מהעבודה שלנו כמפתחי הדרכה הוא לעצב את הסלייד ולהעביר את המסר בצורה ויזואלית. הנחיות טובות לפעולה יהיו אפקטיביות יותר אם המיקום שלהן יהיה ברור וגלוי לעין. לא סתם חברת Articulate בחרה לשים את כפתורי הניווט בלומדה מחוץ לסלייד, בנגן (Player) ,כך שהפעולות המרכזיות שתצטרכו לעשות, יהיו מחוץ לתוכן שאתם בוחרים להכניס בתוך הסלייד.


7. עריכה, תיקוף, עריכה

לו רק היה לי שקל על כמות הפעמים שמחקתי משפט בפוסט הזה בלבד, וכתבתי אותו מחדש, היו לי... לא מעט שקלים :) . עבודת התיקוף שלנו לא נגמרת, וזה מאוד חשוב לבחון את מה שכתבנו, לערוך ולתקף בהתאם. אם יש לכם זמן ומשאבים במסגרת פרויקט ההדרכה שאתם עובדים עליו - תנו לקולגה לקרוא ולבדוק את הטקסט הכתוב ולחוות דעה.בשורה התחתונה, המיקרו-קופי יכול להיות השירות אקסטרה שאתם מביאים לתוצר ההדרכה שלכם. הוא יכול לקרוץ על האישיות שלכם, ולמצב אתכם כאנשי תוכן איכותיים בארגון שאתם עובדים איתו. סקרתי כאן מספר עקרונות שיתכן שאת כולם יהיה לכם מאתגר לממש על ההתחלה אבל תחשבו על מיקרו-קופי כמו על שריר - ככל שתתרגלו את זה יותר, כך זה יהפוך להיות פשוט וטבעי יותר.


מה אתם חושבים על מיקרו-קופי? אשמח לשמוע על דוגמאות מהארגונים שלכם!

שתפו אותי בתגובות!


אלירן.

נעים להכיר!

שמי אלירן מאור-טריפמן, ואני מנהל ומפתח הדרכה כבר למעלה מ-8 שנים.

לאורך השנים פיתחתי מאות תוצרי הדרכה מתוקשבים וקלאסיים למגוון ארגונים גלובליים וישראליים - מצגות, לומדות, סרטונים, אינפוגרפיקות, וובינרים, קורסים ועוד. בכל תוצר ניסיתי להביא משהו אחר, ייחודי, אפקטיבי ופרקטי לארגון כדי להפוך את התוצר ל"וואו" הנדרש, וזה האתגר שאני כל כך נהנה לפצח בכל פעם שאני מתחיל פרויקט הדרכה חדש.

לאחרונה יצאתי לדרך עצמאית והבלוג הוא הדרך שלי לחלוק איתכם את הידע שצברתי לאורך השנים, וגם לחקור ולסקור כיוונים חדשים בעולם פיתוח ההדרכה. 

קריאה מהנה!

LTS_MG_3101_1884lowsq.jpg
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn Social Icon