• אלירן מאור-טריפמן

הטעויות הנפוצות בפיתוח למידה למובייל

בשנים האחרונות אנחנו רואים עלייה משמעותית בפיתוח למידה במובייל - Mobile Learning או mLearning. למידה במובייל הפכה להיות השלב הבא של מיקרו-למידה - יחידות תוכן קטנות, יש שיגידו אפילו קטנטנות, שמועברות ישירות למכשיר הסלולרי של הלומד, והוא יכול לראות אותן בכל שלב, בכל זמן, בכל מקום. השינוי התפיסתי הזה שעברנו כלומדים (וכאנשים) בשנים האחרונות הרגיל אותנו לצרוך תוכן בטלפון (מי אמר נטפליקס ולא קיבל), והחיבור של עולם הלמידה לתוך זה הוא מבורך ביותר. פיתוח יחידות תוכן קצרות יכולות לעזור ללומד "לספוג" את החומר ביותר אפקטיביות, להפחית עלויות פיתוח (בעיקר כי אין צורך בכיתת מחשב או הכשרת מדריך להעביר את התוכן) ועוד יתרונות רבים, שאני בטוח שאתן מכירות.


אבל, כמו כל דבר שבא עלינו לטובה, עלינו לשים לב לכמה דברים חשובים כשאנחנו באים לפתח יחידות תוכן למובייל.

אספתי בשבילכם כמה טעויות נפוצות בפיתוח תוכן למובייל וטיפים איך להמנע מהן, שנכתבו בדם, יזע וסליידים מבוזבזים, כדי שאתן ואתם תוכלו לפתח תוכן למובייל בצורה טובה יותר.


המובייל הוא לא (!!) הדסקטופ

תסתכלו על מסך המחשב שלכם. ועכשיו תסתכלו על מסך הטלפון שלכם. 23 אינץ' (פלוס מינוס אינץ' או שש..) במחשב, אל מול 5 אינץ' בדרך כלל (בסדר, אייפון, הבנו שאצלכם המסך יהיה יותר גדול) במסך של טלפון נייד. מה שנראה מדהים, מרהיב ועוצר נשימה במחשב, יכול להראות קטנטן וחסר משמעות בנייד. שטח העבודה שלנו הופך להיות קטן משמעותית, ואנחנו לא יכולים להניח שדברים שיעבדו על מסך גדול, יעברו בשלום למסך הקטן.

לדוגמא - אם במסך מחשב יכולנו לשים תפריט ניווט קטן בתחתית הסלייד, שיעזור ללומד שלנו לנווט בחופשיות בין הנושאים, במובייל התפריט הזה יראה עוד יותר קטן, ואולי אפילו מפוקסל מדי כדי לקרוא אותו כמו שצריך.אז מה עושים? מתחילים מאפס. בצורה הכי פשוטה. במידה ואנחנו רוצים להעביר שיעור שבנוי ב-PPT או לומדה בסטוריליין - ליחידת תוכן בנייד, עלינו להתייחס לחומר הקיים כמו אל מסמך וורד חסר עיצוב וחיים, אותו אנחנו צריכים לעצב מחדש בשטח קטן. אל תקחו כמובן מאליו רעיונות שהצלחתם ליישם בסלייד גדול. נסו לראות איך אפשר לנצל את השטח הקטן לטובתכם. החלפת טקסט ארוך באייקונים אוניברסליים יכול לחסוך לכם מלא עבודה. תזמון נכון של אנימציות יכול לעזור לכם למלא את אותו שטח סלייד ביותר מידע.יותר מדי, מורכב מדי, מיותר מדי

כאנשי למידה, אנחנו תמיד נרצה שהלומד שלנו יקבל את כל המידע בזמן ההדרכה הקיימת. זה טבוע בנו, וזה בסדר גמור. אבל בואו נצא שניה מעולם הלמידה ונחשוב על חיי היומיום. למשל, בואו נחשוב על כתבות ב-ynet, מאקו, או -הכנס-כאן-אפליקציית-מידע-כלשהי- שאתם אוהבים להכנס אליה ולקרוא בה כתבות. העיניים שלנו מתעייפות מהר כשאנחנו מנסים לקרוא במסך קטן. וגם - כמה כתבות כבר נוכל לקרוא באפליקציה? מתישהו נרצה להרים את העיניים ולחזור לעולם בחוץ. בל לא נשכח את האפליקציות מכל כיוון שמתריעות לנו, תוך כדי הקריאה, על הודעה חדשה באינסטגרם, מייל חדש שהגיע או וואטסאפ של הגננת שצריכה עכשיו שכל ההורים יאשרו שמחר הילדים באים בלבן.

בקיצור - בלאגן.אז מה עושים? יחידות התוכן לטלפון צריכות להיות קצרות וממוקדות. אנחנו רוצים לפתח תוכן שיעזור ללומד להצליח, ובו בזמן לא לעייף אותו עם מידע מיותר. נסו לפרק תוכן מורכב ליחידות תוכן קטנות, אפילו תפרקו נושא אחד לכמה יחידות שונות שהלומד יוכל לראות ברצף, או בנפרד, בהתאם למידת הקשב הזמינה שיש לו באותו רגע. זכרו - לא תמיד נשחרר את יחידות התוכן האלה בזמן שהלומד שלנו בעבודה. הלומד יכול להיות בבית, באוטובוס או בסופ"ש מנוחה. לכן אל תתפתו "לדחוף" תוכן מיותר. בניגוד לשיעור פרונטלי, שבו נוכל לקבוע כמה מטרות לשיעור, קבעו מטרה אחת בלבד, מורכבת או פשוטה, ונסו להתמיד אך ורק בה ביחידת התוכן הזו. ללומד אין מדריך מול העיניים שמחזיר אותו לעניינים כשהוא רואה שהלומד "מנקר". במובייל הלומד הוא המדריך של עצמו. מה עושים עם שאר המטרות? הן יחכו ליחידות הבאות, אל תדאגו.איתור לא מדויק של הצורך בלמידה במובייל

תראו, למידה במובייל יכולה להיות טריקית. לפני כמה שנים יצא לי לפתח קורס לנציגים חדשים במוקד שירות, והסבתי חלק מהקורס ללמידה במובייל. לקח לי קורס או שניים להבין בדיוק איזה חומר אפשר וצריך להוציא למובייל, ואיזה לא.

אני אניח את כל הקלפים על השולחן - יש סיכון מסוים ב"להוציא" חומר למובייל. מצד אחד - מי מבטיח לי שהם אכן ילמדו את יחידת התוכן? בד"כ הלומדים בבית כשהם עוברים על יחידת התוכן והמעבר לשימוש במובייל ככלי למידה, יותר מאשר כלי ל"פנאי" יכול לעורר רתיעה בהתחלה מהעובדים. ובואו ונניח ועשינו שינוי תפיסתי בארגון ואכן גרמנו לעובדים שלנו להבין שמדובר בכלי שיעזור להם בצורה משמעותית לקבל עוד ידע הקשור לעבודה שלהם, אנחנו נתקלים בבעיה נוספת - אין מעקב על הלמידה. הרי אי אפשר לחבר מערכת LMS לכל נייד של העובד ולוודא שהוא אכן ביצע את הלומדה בהצלחה.אז מה עושים? מאפיינים בצורה נכונה את השיעורים שאפשר להעביר למובייל. שיעורים שצריכים ליווי מדריך לצורך הסבר מורכב או שיעורים בהם אני מסביר על מערכת, למשל, הם שיעורים שהם בגדר Big no-no למעבר למובייל.

לעומתם - חזרות על עיקרי דברים שלמדנו, משחקים חוויתיים, תסריטי שיחה, משוב על יום הלמידה או על הקורס - אלה מעט מהנושאים שניתן להמיר ללמידה במובייל, ואוכל להבטיח שהמעבר הזה לא יפגע לי ברצף הלמידה התקין שאני רוצה לייצר לעובד שלי.בשורה התחתונה, ללמידה במובייל יש פוטנציאל עצום בעולם הארגוני. יחד עם זאת, הוא עדיין בחיתוליו, יחסית, מפני שארגונים רבים עדיין לא הטמיעו את שיטת הלמידה הזו אצלם באופן מלא (או בכלל..). כאנשי למידה אנחנו יכולים לקחת אחריות על הפיילוט הזה ולראות איך ניתן, כל אחד ואחת בארגון שלכן/ם, לשלב את הלמידה במובייל. אין מישהו שמכיר את התוכן טוב יותר מכן, ולכן לכם יש את הכוח לייצר את המעבר הזה.


מתחברים לטיפים האלה? יש לכן טיפים נוספים?

אשמח לשמוע בתגובות!


נתראה בפוסט הבא,

אלירן.

נעים להכיר!

שמי אלירן מאור-טריפמן, ואני מנהל ומפתח הדרכה כבר למעלה מ-8 שנים.

לאורך השנים פיתחתי מאות תוצרי הדרכה מתוקשבים וקלאסיים למגוון ארגונים גלובליים וישראליים - מצגות, לומדות, סרטונים, אינפוגרפיקות, וובינרים, קורסים ועוד. בכל תוצר ניסיתי להביא משהו אחר, ייחודי, אפקטיבי ופרקטי לארגון כדי להפוך את התוצר ל"וואו" הנדרש, וזה האתגר שאני כל כך נהנה לפצח בכל פעם שאני מתחיל פרויקט הדרכה חדש.

לאחרונה יצאתי לדרך עצמאית והבלוג הוא הדרך שלי לחלוק איתכם את הידע שצברתי לאורך השנים, וגם לחקור ולסקור כיוונים חדשים בעולם פיתוח ההדרכה. 

קריאה מהנה!

LTS_MG_3101_1884lowsq.jpg
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn Social Icon