• אלירן מאור-טריפמן

מדריך מצולם | כיצד לייצר אנימציה מותנית (טריגר) במצגת שלך

בעולם ההדרכה שלנו, אנחנו כל הזמן צריכים להשאר עירניים לשינויים והתפתחויות שמתרחשים סביבנו. ההבדל, שפעם היה תהומי, בין פיתוח הדרכה מתוקשבת (לצורך העניין - לומדות) לבין פיתוח הדרכה קלאסית (לצורך העניין - מצגות) מעט מיטשטש בזמן האחרון. לעיתים צרכים מסוימים שאנחנו מכירים בלומדות צריכים להתבצע במצגות ולהיפך.

הדוגמא שאציג לכם היום היא אחת הדוגמאות הנפוצות - כיצד לייצר טריגר מותנה ב-PPT. הכוונה היא - כיצד לייצר אובייקט שיעלה בהנפשה רק כאשר אנחנו לוחצים על אובייקט אחר.

זה נשמע מאוד טריוויאלי, נכון? הרי אנחו יכולים ליצור הנפשה רגילה והיא תעלה כשנלחץ על העכבר, נכון? אז זהו, שבמידה ואנחנו הולכים לטאב ה"הנפשות" הרגיל, ההנפשות יעלו לנו בהכרח בסדר בו נייצר אותן. כאן אני רוצה לקחת את זה שלב אחד קדימה ולייצר התנייה.

תארו לכם שיש לנו כמה אובייקטים על המסך, ואני רוצה להפעיל את הלומדים שלי בכיתה כך שהם יוכלו לענות (או לעורר דיון) על כל אחד מהאובייקטים האלה, בלי קשר לסדר בו הם נחשפים. בשיעור אחד הם יוכלו לענות על השאלה הראשונה שמופיעה על המסך, ובשיעור אחר עם אותה המצגת, הם יוכלו דווקא לענות מהשאלה השלישית.


אז איך עושים את זה?


יצרתי סלייד פשוט, וביקשתי מהלומדים שלי להגיד לי מהם הישובים העיקריים הנכללים בכל איזור חיוג. הלומדים יכולים לענות באיזה סדר שהם רוצים, ולחיצה על כל אחד מהאייקונים של איזורי החיוג, יחשוף את השמות של הישובים ששמתי על הסלייד.


בשלב הראשון, אני אשים את כל התוכן על המסך:


בשלב הבא, אוסיף הנפשה לתוכן אותו אני רוצה לחשוף.

לצורך העניין, אני מוסיף הנפשת Fade לטקסט "ירושלים והסביבה"

כדי לעשות זאת, אלחץ על תיבת הטקסט של "ירושלים והסביבה" > תפריט הנפשות > Fade


פשוט, נכון?


עכשיו מגיע החלק האומנותי.


לחצו על האובייקט שעליו תרצו ללחוץ בסלייד כדי להחיל את האנימציה (לצורך הדוגמא - מדובר על הכפתור בו כתוב "02"), ואז לכו לתפריט Format ומשם לחצו על Selection Pane

בצד ימין של המסך יפתח לכם חלון קטן עם כל האובייקטים שמופיעים על המסך והשמות שלהם.

הטקסט הלחוץ על המסך יסומן לכם ב-Selection Pane על רקע כחול ברשימה הזו.

לחיצה כפולה על השורה המסומנת בצד, תאפשר לכם לשנות את השם מהשם הגנרי מאוד - Rectangle Rounded Corners, למשהו עם משמעות.

שנו גם את השם לשם שתוכלו לזכור, אני שיניתי בדוגמא ל"כפתור 1".


למה אנחנו עושים את זה?

כי אני רוצה להגיד ל-PPT שברגע שהלומד שלי ילחץ על "כפתור 1", יפתח הטקסט של "ירושלים והסביבה". אם לא אשנה את השם של הכפתור, אני אצטרך לחפש אותו ברשימה ארוכה של שמות גנריים ויכול להיות שאפספס את הטריגר הנכון שלו. לכן שינוי השם הוא שלב חשוב בתהליך עבורכם.בשלב הבא, נסמן את האובייקט אותו אנחנו רוצים לחשוף, שזה אומר האובייקט לו נתנו את ההנפשה (הטקסט "ירושלים והסביבה").

בצידו הימני של טאב ההנפשות מופיע כפתור קטן בשם Triggers עם סימן של ברק צהוב לידו:אם אתם משתמשים באופיס בעברית, הכפתור יהיה בצד שמאל של המסך.


נלחץ על כפתור הטריגר ונבחר באפשרות On Click of (באופיס בעברית: "בלחיצה על")

מיד יפתח לנו חלון קטן המציג את השמות של כל האובייקטים המופיעים על הסלייד.

עכשיו אתם ודאי מבינים למה חשוב היה לשנות את השם של הכפתור, כי מיד נוכל לזהות אותו ברשימה:


ליד האובייקט המותנה, כלומר הטקסט במקרה שלנו, נראה חלון קטן עם סימן של ברק צהוב עליו. זו החיווי הויזואלי שאנחנו נוכל לדעת לפיו שעל האובייקט הזה יש הנפשה מותנית, ולא הנפשה "רגילה" שנחשפת בעת לחיצת עכבר.


כשנסיים לעבור על כל האובייקטים ולתת להם הנפשה מותנית, הסלייד אמור להיראות כך:


בצד הימני ביותר של המסך ניתן לראות את ה-Selection Pane (חלונית הבחירה), שם נתתי שם לכל כפתור ("02" נקרא "כפתור 1", "03" נקרא "כפתור 2" וכן הלאה).

בחלון לידו, ב-Animation Pane ניתן לראות שעל כל אחד מהאובייקטים יש הנפשה מותנית, Triggered. לדוגמא, ברגע שאלחץ על "כפתור 1", תעלה ההנפשה של "Text Box 11", שהיא "ירושלים והסביבה".


בדוגמא לפניכם, שימו לב איך בכל פעם אני לוחץ בסדר שונה על האובייקטים, באותו הסלייד, וההנפשות עולות בהתאם לאובייקט עליו לחצתי:
כמובן שהדוגמא כאן היא לא דוגמא "קלאסית" של שיעור טיפוסי, אבל אתם יכולים לקחת את זה לכל מקום שתרצו. זו דרך מעולה לייצר דיונים בכיתה, השמיים הם הגבול! :)

אני אוהב מאוד לייצר סלייד בסנגון "מלך הטריוויה" ולחשוף את הלומדים שלי רק לתשובות שהם ענו נכונה, וכך אני מייצר את ההתנייה של הלחיצה הספציפית. מעבר לזה, יש לכם עולם שלם שנפתח בפניכם כרגע!


חושבים על דוגמאות נוספות?

שתפו אותי בתגובות!


נתראה בפוסט הבא,

אלירן.

נעים להכיר!

שמי אלירן מאור-טריפמן, ואני מנהל ומפתח הדרכה כבר למעלה מ-8 שנים.

לאורך השנים פיתחתי מאות תוצרי הדרכה מתוקשבים וקלאסיים למגוון ארגונים גלובליים וישראליים - מצגות, לומדות, סרטונים, אינפוגרפיקות, וובינרים, קורסים ועוד. בכל תוצר ניסיתי להביא משהו אחר, ייחודי, אפקטיבי ופרקטי לארגון כדי להפוך את התוצר ל"וואו" הנדרש, וזה האתגר שאני כל כך נהנה לפצח בכל פעם שאני מתחיל פרויקט הדרכה חדש.

לאחרונה יצאתי לדרך עצמאית והבלוג הוא הדרך שלי לחלוק איתכם את הידע שצברתי לאורך השנים, וגם לחקור ולסקור כיוונים חדשים בעולם פיתוח ההדרכה. 

קריאה מהנה!

LTS_MG_3101_1884lowsq.jpg
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn Social Icon