• אלירן מאור-טריפמן

עובדים מהבית? כך תעשו זאת נכון

תראו, אני יודע שיש הרבה אנשים שבשבילם עבודה מהבית הוא חלום רטוב. בתכלס - זה נשמע הכי כיף בעולם, לא? קמים מתי שרוצים, עובדים בפיג'מה, לא צריך לסדר את השיער או לדאוג שלכוס הקפה תמיד יש מכסה כדי שחלילה לא ישפך קפה על הציוד בעבודה. נשמע מעולה!

והאמת - שזה אכן מעולה וכיף ונחמד ... ליום-יומיים הראשונים.


אחד הקשיים הגדולים ביותר שאני נתקלתי בהם כפרילאנס היה הצורך לייצר לעצמי שגרת עבודה, גם כששגרת עבודה כזו לא קיימת. בין אם זה עבודה בין פרויקטים, או עבודה על כמה פרויקטים במקביל, או פשוט המצב שקורה עכשיו בו כולנו (או לפחות רובנו) נשלחנו לעבודה מהבית. לא שאני מתלונן שאנחנו לא חיוניים, כן? פשוט קורונה היא לא הקאפ-אוף-טי שלי כרגע ולא בא לי להדבק (אגב, אם יש מבין קוראי וקוראות שורות אלו מישהו שאכן נדבק - החלמה מהירה!).


הבית הוא המקום הבטוח שלנו, המקום בו אנחנו יכולים להיות עצמנו, רגועים, שלווים, לא לשמור על הפאסון של העבודה ובטח שלא להיות רשמיים כל הזמן.

אז איך באמת עושים את זה? איך אפשר לייצר לנו שגרת עבודה במקום שהוא לא העבודה?


הנה חמשת הטיפים שלי>>


1. שמרו על שגרת הבוקר הרגילה שלכם

מאוד קל לנו לחשוב על יום עבודה מהבית כיום חופש. "אני אקום מתי שבא לי, ואתחיל לעבוד, בטח!". אז בטח - שלא. הפריווילגיה הזו של לקום מתי שבא לי היא מעולה ומושלמת, אבל אפשר להשאיר אותה לסוף השבוע. בימי העבודה הרגילים - אנחנו קמים לעבוד.

זה אומר לכוון את השעון המעורר לשעה הרגילה, ולעשות את הדברים הרגילים שאתם עושים לפני שאתם הולכים לעבודה. אני מכוון שעון בד"כ לאיזור 6, מוציא את הכלבה לטיול בוקר, חוזר, מתארגן, הולך להתאמן שעה, מתקלח והולך לעבודה.

כשאני עובד מהבית - אני עושה את אותם הדברים בדיוק, רק אחרי המקלחת אני מתיישב מול הלפטופ ועובד.

הראש שלנו כבר בסטייט-אוף-מיינד של עבודה אחרי שאנחנו עוברים על שגרת הבוקר שלנו, השוני היחיד הוא במקום בו אני פתחתי את המחשב והתחלתי לעבוד, אבל מעבר לזה לא אמור להיות שום הבדל.2. תתלבשו לעבודה

גם אם אין לכם פגישות היום, וגם אם אף אחד לא רואה אתכם בסקייפ או בזום בפגישה, הקפידו לצאת מהפיג'מה וללבוש את הג'ינס והחולצה (*) שהייתם לובשים לעבודה.

* - או כל פריט לבוש אחר

ולמה? הפיג'מה שלנו היא בגד בית נוח. היא מרגיעה אותנו, "מחבקת" אותנו. זה מושלם וכיף, אבל זה לא מתאים לעבודה (חוץ מהיום הזה בפורים של "תבואו בפיג'מות!" אבל בחייאת, מי באמת עובד רגיל באותו יום?).

נכון, זה נשמע מופרך, למה לעזאזל שאני אתלבש לעבודה אם אני נשאר בבית? אז הרעיון כאן, בדיוק כמו הסעיף הקודם, הוא להכנס לסטייט-אוף-מיינד מאוד ספציפי של עבודה. הבגדים עוזרים לתודעה שלי להבין שהמצב עכשיו הוא מצב בו אני צריך להיות יותר חד, יותר אפקטיבי, מצב של עבודה. Clothes maketh the man ? אכן הבגדים עושים את האדם. וגם את העבודה.3. תייצרו לכם סביבת עבודה נוחה

בעבודה יש לנו את עמדת העבודה שלנו עם החפצים הנוחים והנגישים שלנו. יש לנו את המקום של העטים, אנחנו יודעים שאם צריך דפים מסוימים - הם נמצאים בשליפה מהירה במגירה שמתחת לשולחן וכו'. בבית, לעומת זאת, הדברים נראים קצת אחרת.

עבודה מהבית טיפה יותר מאתגרת כי לא לכולנו יש את האפשרות לייצר סביבת עבודה אופטימלית בדיוק כמו במשרד. אבל זה אומר שלא צריך לנסות?

אני יכול לספר לכם שלי יש בית מאוד קטן, שני חדרים בסך הכל, אבל ארגנו את הבית בצורה ששנינו נוכל לעבוד. בכל חדר יש עמדת מחשב, מגירות, לוגיסטיקה בסיסית שצריך כדי לעבוד. לא ברמה של משרד, אבל ברמה שתאפשר לי לעבוד כמה שעות ברציפות בנוחות.

בנוסף, בגלל כל ההסחות, תשקלו להשתמש באוזניות ולהתנתק. אם יש לכם אוזניות עם Noise Cancellation - זה להיט. מנסיון אישי -לי זה עוזר להכנס לשוונג של עבודה. ושוב - אם אנחנו מדברים על הרגלים, אז ההרגל הזה של לעבוד טוב עם אוזניות הולך לי מעולה בעבודה, ואני מנסה לאמת אותו בבית, כי אז אני רגיל בעצם להיות עם האוזניות ולעבוד. זה מוריד את השפעות הסביבה מיכולת העבודה שלי.

סביבת עבודה נוחה יכולה להיות גם בשולחן הסלון, אבל אם אתם יודעים שהטלויזיה יכולה להסיח את דעתכם, תשקלו לשבת עם הגב לטלויזיה, ככה התמונות הרצות לא יפריעו לכם בעין וימשכו את תשומת ליבכם.4. תנסו לשמור על שגרת הפסקות

מגוון הפיתויים שיש בבית יכולים להסיח אותנו מהעבודה. הילדים, הטלפונים מסביב, ובכלל כל ההמולה שיש - כל אלו יכולים מהר מאוד להוציא מריכוז. במצב כזה האינסטינקט הוא לקחת הפסקה, ללכת להתרענן ולחזור. זה רעיון מאוד טוב, אבל עלינו גם לזכור שיותר מדי הפסקות פוגעות לנו באפקטיביות היומית שלנו.

תנסו לחשוב כמה הפסקות כאלו אתם לוקחים במהלך יום עבודה רגיל במשרד. הפסקת אוכל ארוכה ואחריה עוד הפסקת קפה? אולי מוסיפים הפסקת קפה נוספת בבוקר?

זה אולי אחד הטיפים הטובים שאני יכול לתת לכם, אבל גם אחד המאתגרים לנסות ולהקפיד עליו. תנסו לשמור על שגרת הפסקות בבית, בדיוק כמו בעבודה. כשאתם עובדים - תתחברו לכסא, לרגע, תתחברו לעבודה, "תנמיכו" את כל הרעשים מבחוץ ותראו שהעבודה מהבית תזרום בצורה חלקה יותר. כשאתם לוקחים הפסקה - צאו לעשן (סתם, אל תעשו את זה. תיגמלו מסיגריות), צאו רגע לעשות סיבוב בחוץ, תקראו כתבות במאקו, תנקו את הראש בדרך שנוחה לכם, ואז תחזרו לעבודה.5. תציבו יעדי עבודה ליום אחד בלבד

אתם מכירים את "רומא לא נבנתה ביום אחד", נכון? נכון.

המטרה של הטיפ הזה היא רק להזכיר לכם שאנחנו רוצים להספיק הרבה הרבה משימות במהלך היום כדי להוכיח (לעצמנו? למנהלים שלנו?) שאנחנו פרודקטיבים מהבית, אבל רומא לא נבנתה ביום אחד. קודם כל, בואו נוכיח לעצמנו שאנחנו אפקטיביים מהבית. ואת זה, לפחות בהתחלה, מאוד נוח להשיג דווקא באמצעות בייבי-סטפס.

יש שתי גישות שאפשר לעבוד איתן -

בראשונה, אתם כותבים לעצמכם רק את המשימות שאתם יודעים במאה אחוז שתצליחו לבצע היום. זה אומר שאתם מכניסים משימות שבד"כ אתם לא צריכים שיתוף עם ממשקים נוספים כדי להוציא אותן לפועל. אלו המשימות הקטנות שבד"כ אתם דוחים בעבודה ל"מחר" או "שבוע הבא". אז היום הגיע הזמן לעשות אותן.

השיטה השניה אומרת לרשום את כל המשימות שלכם, ושוב - *כל* המשימות, ואז למרקר/לסמן רק את המשימות שאתם יודעים שתבצעו היום. אני אישית מעדיף את השיטה הזו כי היא מאפשרת לי להסתכל על התמונה הגדולה יותר, וגם לאורך זמן - אני יכול לתעדף משימות בצורה ברורה הרבה יותר.

יש אפליקציות חינמיות, כמו Trello ו-Microsoft ToDo שעוזרות מאוד בסידור ותיעדוף המשימות האלו. אני אישית משתמש בטרלו כי הוא מאפשר לי לסדר את המשימות לפי "כרטיסיות", שהן למעשה נושאים ספציפיים שאני מגדיר, וכך אני יכול לראות את כל המשימות שלי בצורה הרבה יותר מסודרת.מה אתם חושבים על הטיפים האלו?

איזה טיפים נוספים אתם רוצים להוסיף?

דברו איתי בתגובות! :)


נתראה בפוסט הבא,

אלירן.

נעים להכיר!

שמי אלירן מאור-טריפמן, ואני מנהל ומפתח הדרכה כבר למעלה מ-8 שנים.

לאורך השנים פיתחתי מאות תוצרי הדרכה מתוקשבים וקלאסיים למגוון ארגונים גלובליים וישראליים - מצגות, לומדות, סרטונים, אינפוגרפיקות, וובינרים, קורסים ועוד. בכל תוצר ניסיתי להביא משהו אחר, ייחודי, אפקטיבי ופרקטי לארגון כדי להפוך את התוצר ל"וואו" הנדרש, וזה האתגר שאני כל כך נהנה לפצח בכל פעם שאני מתחיל פרויקט הדרכה חדש.

לאחרונה יצאתי לדרך עצמאית והבלוג הוא הדרך שלי לחלוק איתכם את הידע שצברתי לאורך השנים, וגם לחקור ולסקור כיוונים חדשים בעולם פיתוח ההדרכה. 

קריאה מהנה!

LTS_MG_3101_1884lowsq.jpg
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn Social Icon